کارت گرافیک چیست ؟

کارت گرافیک یکی از اجزاء جدانشدنی سیستم های کامپیوتری از قبیل PC و یا لپ تاپ و. . . می باشد که بدون آن نمی توان با سیستم کار کرد. بسته به نوع کاربری که از سیستم های کامپیوتری داریم، کارت های گرافیک زیاد و متنوعی را برای بازی ها و برنامه ها و ویرایش فیلم و عکس و طراحی گرافیک داریم.تمامی بازی هایی که شما انجام می دهید و فیلم ها و طراحی هایی که در سیستم دارید از کارت گرافیک نشآت گرفته می شود. تاخیر در پخش فیلم و یا پریدن تصویر، خارج شدن ناگهانی از برنامه ها و بازی ها و کندی در سرعت عمل آن ها بخشی از مشکلات کارت گرافیک است که می شود آن را با انتخاب یک کارت گرافیک خوب حل شود.

اجرای برنامه طراحی های دو بعدی و هم چنین طراحی های سه بعدی مثل ۳D Max،AutoCAD و . . . نیازمند یک کارت گرافیک قوی است.

شرکت های زیادی در جهان وجود دارد که تولید کننده کارت گرافیک هستند.مثل NVidia که ۸۰% سهم بازار را از آن خود کرده و Gigabyte که متنوع ترین کارت گرافیک های دنیا را تولید می کند و در بین کاربران یکی از محبوب ترین برندهاست.

 • ویژگی های اصلی :

هسته گرافیکی، سرعت پردازنده، سرعت حافظه، میزان حافظه، نوع رابط گرافیکی، تعداد درگاه های ورودی و خروجی از ویژگی های مهم یک کارت گرافیک می باشد که در هنگام خرید بایستی به آن توجه کرد.

برنامه ها و بازی های با حجم و گرافیک بالا نیاز به هسته قوی و سرعت پردازنده بالایی می باشند. نقش این دو ویژگی از سایر ویژگی ها بیشتر می باشد.

 • هسته گرافیکی یا (Core Clock) :

هسته از مهمترین بخشهای کارت گرافیک است که برای کارت گرافیک های NVidia و ATI شامل مواردی مثل Radeon,9800,9600,9200, و . . . می باشند.

هسته گرافیکی ۳ رده مجزا دارد :

 1. رده High-end که می توان گفت که بالاترین رده پردازنده کارت گرافیک می باشد.مثل کارت گرافیک Radeon 9700,9800
 2. رده Main-stream که رده متوسط هسته گرافیک می باشد. مثل Radeon 9500,9600FX550
 3. رده Low-stream که رده پایین هسته می باشد. مثل Radeon 7000,9000
 • سرعت پردازنده (Core Clock) :

بعد از هسته گرافیک،سرعت پردازنده مهمترین ویژگی یک کارت گرافیک می باشد.اهمیت این ویژگی زمانی است که شما تصاویر و فیلم ها را بدون هیچ لرزشی و در بالاترین Resolution ممکن مشاهده می کنید و فیلم ها را با سرعت ۶۰فریم در ثانیه می بینید.در واقع در این حالت چشم شما اذیت نمی شود و لرزش تصاویر را متوجه نمی شوید.

 • حافظه(Ram) :

در مواقعی که شما از برنامه های گرافیکی حجیم و سنگین مثل برنامه های طراحی و رندرینگ و بازی های گرافیک بالا استفاده می کنید، اطلاعات مورد نیاز شما برای نمایش به حافظه کارت گرافیک فرستاده می شود. بسته به کاری که با سیستم خود می کنید باید حافظه متناسب با آن را نیز انتخاب کنید. اگر از برنامه های طراحی حجیم و سنگین استفاده می کنید و یا از جمله کاربرانی هستید که زیاد بازی می کنید برای راحتی بیشتر نیاز است از حافظه گرافیکی بالاتری استفاده کنید.درحال حاضر حافظه های کارت گرافیک ۱۲۸MB میباشد.

 • Bus Memory:

درواقع سرعت گذردهی اطلاعات کارت گرافیک را نشان می دهد.هرچه این سرعت بالاتر باشد(۶۴Bits,128bits,256bits) قدرت کارت گرافیک بیشتر و عملکرد آن بهتر می باشد.

 • Memory Clock:

امواج حافظه کارت گرافیک

 • AGP(Accelerated Graphics Port):

این درگاه در واقع مسئولیت ارسال اطلاعات به کارت گرافیک می باشد. به عبارتی به عنوان ورودی کارت گرافیک محسوب می شود. در سیستم های قدیمی تر این گذرگاه PCI بود که در حاضر این تکنولوژی به PCI Express رسیده و سرعت انتقال اطلاعات را تا ۸x بالا برده است.

 • DirectX:

این ویژگی درواقع به عنوان یک میان افزار بین کارت گرافیک و بازی عمل می کند و درحال حاضر اغلب بازی ها باید برای اجرا شدن این افزونه را داشته باشند.آخرین نسخه این برنامه ۱۱ می باشد.

 • خروجی DVI:

این درگاه به عنوان یک رابط سخت افزاری برای اتصال سیستم به مانیتور دیگر و یا تلویزیون استفاده می شود.

 • خروجی S-Video :

این درگاه امکان ارسال سیگنال های ویدیویی را به VCR و تلویزیون و تمام دستگاه هایی که امکان دریافت سیگنال را دارند فراهم می سازد.

توجه شود که رنگ کارت گرافیک نقشی در کارایی آن ندارد و صرفا برای تشخیص ظاهری کارت به کار می رود.

برای اینکه مشخصات کارت گرافیک خود را به همراه کارت صدا و نمایشگر خود ببینید از روش زیر استفاده کنید :

 • در ویندوز XP :

روی Desktop خود کلیک راست کنید>Settings>Advance> از پنجره باز شده گزینه Adaptor را بزنید

 • در ویندوز ۷,۸,۱۰:

دکمه Start را بزنید.در نوار سرچ عبارت “dXdiag” را وارد کنید و Enter کنید.پنجره DirectX Diagnostics Tool باز می شود.

در سربرگ System اطلاعات و مشخصات مختصری از سیستم خود را می بینید.

در سربرگ Display اطلاعات دقیق کارت گرافیک خود را می بینید.همچنین می توانید ویژگی های مهم DirectX کارت گرافیک خود را ببینید.مثل DirectDraw Acceleration(قابلیت شتاب در ترسیم تصاویر) ، Direct3D Acceleration(قابلیت ترسیم تصاویر سه بعدی) و AGP Texture Acceleration(قابلیت شتاب در ارسال و بافندگی دیتا).

و در سربرگ Sound و Input نیز درایور کارت صدا و درگاه های ورودی سیستم را مشاهده می کنید.

2 comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.